26 Eylül 2013 Perşembe

Cehennem

Dan Brown'ın yeni eseri! Çıkış tarihi merakla bekleniyordu! Kitabı, Kitap Okumak İster Misin? ailesi ile birlikte okudum. Sosyal sorumluluk projesi olarak çıktıkları yolda çok hızlı büyüdüklerine ve daha da güçleneceklerine inanıyorum! Kitap üzerinde hiç kalem kullanmamak düşüncesindeydim. Ancak şu sözleri:
"Kitap kıymetli ancak daha kıymetlisi ''İz'' bırakılmış kitaptır."
kitap aşıkları için çok şey anlatmaktadır!

Ben yine kıyamadım fazla. Postitlerimle bol bol bıraktım izlerimi. Kendilerine çok teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum!  Bu arkadaşlarla mutlaka tanışmalısınız!

Kitaba gelelim. Eserde heyecan ve hareket daha ilk sayfalarda başlıyor! Soluksuz macera İstanbul'da sonlanıyor. Dinlenmek için fırsatı ancak bölüm sonlarında bulabileceğiniz; sürükleyici ve de akıcı bir eser! Robert Langdon ile birlikte neredeyse nefes almadan kendinizi bir maceranın ortasında bulacaksınız. Kitabın girişinde; "Bu romanda bahsi geçen tüm sana ve edebiyat eserleri ile bilim ve tarih gerçektir." ibaresi kitabı okurken yakınınızda internet erişimi bulundurmanızı da öğütlemektedir. Kitabı okurken bahsedilen eserleri görmek ayrıca güzellik katmaktadır. Belirtmeden geçemem; bu gerçeklik konusunda çeşitli kaynaklarda inceleme yazıları mevcuttur.

Robert Langdon'ın bir hastane odasında gözlerini açmasıyla macera başlıyor. Langdon oraya nasıl geldiğini ve başından neler geçtiğini hatırlamamaktadır. Kendini yeni yeni toparlamaya başlamışken birden bire odasına silahlı bir kişi girer doktorlardan birini öldürür, diğer doktor Sienna Brooks Langdon'ı odadan kaçırır. Olayların üzerinden sis örtüsü kalktıkça daha da şaşırtacak gerçeklerle karşı karşıya kalınacak! Olayların düğümü İstanbul'da çözülecek. İstanbul macerası kitabın 84. bölümünden (sayfa 467) itibaren başlıyor.

Dan Brown kurgusal olarak eldeki soruları sayfalar ilerledikçe cevapladığından, kitabın tadını tuzunu kaçırmak istemem. Dan Brown bu eserinde nüfus sayısı üzerine tartışması ve olayın düğümünün İstanbul'da çözülmesi de ayrıca dikkat çekici noktadır. Nüfus yoğunluğu üzerine geliştirdiği tartışma üzerine de düşünmek gerekliliği aşikar. Dante'nin Cehennem'i ya dünya üzerinde ise ve bu Cehennem'i insan türü bir virüs gibi davranarak kendi kendine oluşturuyorsa?

Kitabın sonunun,  maceranın tümüne göre zayıf kaldığını hissettim. Daha çarpıcı bir son bekliyordum.
"Hiçbir şey amacı olan bir dehadan daha yaratıcı... daha yıkıcı değildir."(sayfa 205)
 Kitap Altın Kitaplar'dan Mayıs 2013'te Petek Demir ve İpek Demir'in birlikte çevirisiyle ilk baskısını yaptı. Bendeki kitap Temmuz 2013 tarihli 4. baskısı.
Altın Kitaplar
Kitapokumakistermisin.com
Kitapyurdu.com
İdefix.com


0 yorum:

Yorum Gönder

 
Copyright © Kitaplık
S.Y.