15 Ocak 2014 Çarşamba

Günde Bir Doz Motivasyon

Günde Bir Doz Motivasyon Kapak

Ralph S. Marston, Jr.ın kitabı. Beklediğimden çok iyi bir kitap. Zira kişisel gelişim kitaplarında hep bir tuzu kuruluk meselesine takılırım. Yazarının tuzu kurudur, bu yüzden rahatlıkla konuşabilir, yaklaşımına sahip olmuşumdur. Ancak bu kitapta işler daha farklı. Ralph Marston, kendisinin de önsözde belirttiği gibi, ani bir aydınlanma falan vaat etmiyor. Zaten bildiklerimizi bizlere kısaca hatırlatıyor. Bu olaya greatday.com sitesiyle başlamış. Günbegün yazıyor. Kitabının adı da buradan geliyor. Ayrıca 1995'ten beri bunu yapmış olması da bir başka başarıdır. Ralph Marston'ın bu çabası, istikrarı, yazdıklarının sadece bir tuzu kuruluk ürünü olmadığını da gösterir.

Ralph Marston, böylece blogunda birikenler arasından seçtiklerini sınıflandırıp kitaplaştırmış. Gayet de başarılı gayet de amacına hizmet eden bir kitap ortaya çıkmış! Bu günlük yapısından dolayı da Ralph Marston -yine önsözde belirttiği gibi- oturup uzun uzun okumalık bir kitap değil, alıp bir bölüm okuyup bırakmalık, daha sonra tekrar alıp okumalık bir kitap sunuyor. Bu yapısıyla da benim ilk defa bir kitabı bitirmeden buraya yazmama sebep oluyor!
Ralph Marston'ın ikinci kitabı: Her An Mucize
İçindeki başlıklar şöyle olmakla birlikte her başlığı da birçok alt başlığı mevcut.
Günü Yaşamak
Hayatın Güzelliği
Yön ve Bağlılık
Olumlu Beklentiler
Hedefler ve Hayeller
Kontrol ve Sorumluluk
Zorluklar
Disiplin ve Odaklanma
Değer ve Değerler
Minnettarlık
Olumsuzluğu ve Korkuyu Yenmek
En Yüksek Performans
Olasılıklar
Başarıya Giden Yollar
İçinizdeki Cevheri Çıkarın
Sorunlar ve Fırsatlar
Huzur ve Kabullenme
Zenginlik ve Bolluk
Harekete Geçmek
Bir şeyleri hatırlatırken Ralph Marston, kullandığı benzetmeler de dikkat çekici. Bazılarını zaten biliyor olacaksınız, bazılarınaysa o yönden bakmadığınızı fark edeceksiniz. Bu iç içelikle birlikte, kitabı elinize aldığınızda bir başlıkla kalmadığınızı fark edeceksiniz! Bu da kitabın ayrı bir başarısıdır!
Okyanusu geçen bir gemi, yolculuğun %90'ında rotanın dışında seyreder. Ancak seyir subayı varılacak noktayı bildiğinden, yol boyunca, gemi rotasından çok fazla şaşmadan gerekli müdahaleleri yapabilir. Seyir süresince yapılan bu müdahaleler hayati önem taşır. Kesin bir varış noktasının yokluğunda ise bu müdahaleleri yapmak imkansızdır.  (sayfa 31)
Bendeki kitap, Işıl Aydın çevirisiyle, Koton Kitap, Eylül 2013 tarihli Koton Kitap Tanıtım kopyasıdır. Kitabı yayına hazırlayan ve bu kitapla beni buluşturan Işıl Ölmez'e ve Koton Kitap ailesine teşekkür ediyorum!
Günde Bir Doz Motivasyon Arkakapak


Kitabın internet sitesi: gundebirdozmotivasyon.com
Ralph Marston'ın Twitter hesabı: twitter.com/ralphmarston
Ralph Marston'ın The Daily Motivator sitesi: greatday.com

Kitap:
Koton Kitap
İdefix.com
Kitapyurdu.com

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Copyright © Kitaplık
S.Y.