14 Ekim 2018 Pazar

Mahalleden Arkadaşlar

Selçuk Aydemir kitabı. Haftasonu için kahve kitap ve biraz da mizah üçlüsü için güzel bir seçim. Selçuk Aydemir kendi hayatından mahalle kesitini yansıtmış.

Dokuz yaşında bir yaz tatilinin mahalleden İsmet'e karşı kurduğu çeteyle uğraşırken geçişini okuyoruz.

Dönemin insanları olarak olduğu gibi o yaşntıyı bilenleri çocukluğuna götüren bir kitap. Sanki Selçuk, Serkan, Mete ve İsmet!i değil de kendi çocukluğumuzu tekrar okuyormuşuz gibi. O yüzden sıcak, o yüzden bizden.

Her mahallenin bir İsmet'i, bir Ekrem'i var... Hepimizin bir yaz tatilinde çeteleşme çalışması yaşamışlığımız vardır. Genel merkez oluşturma çabası da bunun yanında tatlıdır. Çete olmaz, ajanlık olur, ajanlık olmaz casusluk olur; olur da olur...

Küçük mahallenin büyük çalışmalarıydı, büyük güzellikleriydi. Belki de mahalle keyfi yaşayan son nesiliz bizler. Şanslıyız. Mahalle maçı yapmışlığımızdan, mahalle kavgasına gitmişliğimize kadar...

Mahalleden arkadaşlar işte bunlar. Bizden farklı bir şey anlatmıyor, yazılı hale getiriyor. Bildiklerimizi, günlük yaşantı içince hatırlamaya bile zaman bulamadıklarımızı resmediyor, hatırlatıyor, özletiyor.

Yaz tatili olsa da oynasak yine...
Özlediğimiz güzel zamanlara...

Kitap İnkılap Yayınevi'nin Sayfa6 Yayınları'ndan ilk baskısını 2015'te yapmıştır.

Inkılap Yayınevi
idefix.com
Kitapyurdu.com

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Copyright © Kitaplık
S.Y.