29 Ekim 2018 Pazartesi

Örneklerle Kolay Ekonomi

Mahfi Eğilmez'in harika kitabı. Türkiye'de yaşayan herkesin okuması gereken bir kitap. Kitap okuma oranımız ortalarda iken 19. baskısını yapması da ayrıca dikkat çekiyor. Bu baskılarla birlikte acaba gözünü açan daha çok insan olur mu? Ülkemizin konumu ve yöneticilerinin durumu ortadayken toplumsal yapının da durumu gittikçe kötüleşirken hala umut var mıdır diye düşündürmüyor değil.

Bugün Cumhuriyet'imizin yaşgünü! 95 yaşına gelmiş genç bir ülke bu kadar çok yoğun duyguyu bir arada yaşamış bir ülke haliyle daha yeni yeni dizlerimizin üzüne kalkmaya çalışıyoruz. Ama dahili ve harici bedhahlardan nefes alamıyoruz.

Oyunu kuralına göre oynamayı ve oyunun kuralsızlıklarını öğrenmemiz gerekiyor. Günümüz dünyası kapital ile geçiniyor, haliyle biz de kapitalizmi bilmeliyiz. Kapitalizmi öğrenmek için de ekonomi nedirden başlamamız gerekiyor. Bir zamanlar Ev Ekonomosi dersi vardı. Uçurtma falan yapardık. Ekonomi eşittir uçurtma dersi alan bizlerin kendi kendimize öğrenmesi gerekenlerdir bunlar. Hepimiz muhteşem ekonomist olmak hedefinde değiliz ancak sistemin çarklarını anlamamız ve buna göre ilerlememiz gerekiyor. Haliyle bu eser de bir başlangıç.

Kitabın başında ekonomi tanımlanırken ilkel insanların silah üretmesiyle üretimin başlamasının ifade edilmesi, insan ruhunun tezatlığı birkez daha gözler önüne serilmiş olur. İlk silahların hayvan öldürmekten ziyade insan öldürmek için yapıldığı kanaatindeyim. Çünkü insan bir şekilde hayvan avlayabiliyordu. O halde silah ihtiyacı avına göz dikmiş olan başka bir insandan kendini ve avını korumak için silaha ihtiyaç duymuştur. İlk üretim de böylece savunma sanayiinde gerçekleşmiştir düşüncesindeyim.

Ekonominin yeri işte bu kadar ortadadır.
Ekonomik amaçlar birbiriyle çelişir. Ekonomi politikası bu çelişkiler arasında bir amacı seçip onu yakalamaya çalışır. Siyaset ise seçilen amaç konusunda toplumu ikna etmeye çabalar. (Sayfa 21)
Ekonominin yeri bu kadar içimizdeyken ve bu ekonomiye batmışken ne tür bir çamur içerisinde yüzdüğümüzü de bilmemiz gerekir. Hem bireysel olarak hem de toplum olarak nasıl bir bataklıkta olduğumuzu anlamanın en iyi yolu da ekonomiden geçer düşüncesindeyim. Haliyle GSYH ile büyük ekonomiler arasına girerken insani gelişmiş endeksine göre yerlerde sürünmemizin nedeni de bataklıktaki gazların etkisi altında hayal gören güzel ülkemin tam anlayamadığım insanlarının hülyalar arasında kaybolmasıdır. Bu hülyaların devam ettirilebilmesi için de son 15 yıldır hiçbir öğrenci başladığı eğitim sistemiyle mezun olamadı.

Örneklerle Kolay Ekonomi Mahfi Eğilmez'in herkesin anlayabileceği bir ekonomiye giriş dersi niteliğindeki kitabı ve herkes tarafından okunması gereken bir kitap!

Kitap:
Remzi Kitapevi
Kitapyurdu.com
İdefix.com

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Copyright © Kitaplık
S.Y.