30 Mart 2014 Pazar

Küçük Kara Balık

Samed Behrengi'nin yasaklı kitabı. Küçük Kara Balık'ın masumiyeti keşke büyüklerde de olsaydı! Çocukken haberim olmayan bir kitaptı maalesef. Bugün okuma fırsatı buldum! Bu benim ayıbım mıdır, yoksa "eğitim sisteminin" midir bilemiyorum. Ancak bu kitabı okurken tuhaf duygular içindeydim

İranlı bir yazarın, adaşım olan bir yazarın, sınırları aşan, sınırları yıkan masalı kütüphanede mutlaka bulunması gereken, daraldıkça okunması gereken bir kitap! Kitabın bugüne denk gelmesi ayrıca manidar! 

Küçük Kara Balık, annesinin tek yavrusudur. Dalgın geçirdiği bir kaç zaman, annesi onun hasta olduğunu sanmıştır, ancak Küçük Kara Balık yaşadığı dünyanın sınırlarını merak etmektedir. Dere, ırmağa; ırmak denize... Ancak ilk zorluk komşu balıklardan gelmiştir. Küçük Kara Balık yoldan çıkmış bir balıktır artık! Kendi yoluna çıktığı sırada komşularının onu geri çağırması ayrıca incelenmesi gereken bir durumdur.

Küçük Kara Balık keşfe çıkmıştır. Önce kertenkele ve kurbağacıklarla karşılaşır. Bu kertenkele Küçük Kara Balık'a ilerideki pelikandan korunması için bir hançer verir böylece Küçük Kara Balık kılıç kuşanmış olarak yoluna devam eder. Pelikan'la karşılaşmadan önce küçük balıklardan oluşan bir grupla karşılaşır. Bu gruptan bazıları Küçük Kara Balık'ı takip eder. Ancak pelikanla karşılaşmak kaçınılmazdır ve kendilerini pelikanın kesesinde bulurlar. Küçük balıkların sergilediği tutum, pelikanın imgeleştirdiği olgular mükemmel bir sadeliktedir!

Samed Behrengi harika bir esere imza atmış! Bu kitap bağzıları için hep yasaklılar listesinde olması gereken bir kitap! Sonu da ayrıca harika! Küçük Kara Balık, hep varlığını koruyacaktır!

Mehmet Sönmez'in çok hoş çizimleri ayrıca güzel!

Bendeki kitap Haşim Hüsrevşahi çevirisiyle Can Yayınları'ndan Şubat 2014 tarihli 37. baskısıdır. Kütüphanelerde mutlaka bulunması gereken bir kitap!

Kitap:0 yorum:

Yorum Gönder

 
Copyright © Kitaplık
S.Y.