8 Mart 2014 Cumartesi

Arsen Lüpen Bütün Maceraları-2 Kristal Tıpa


Güncel Yayıncılık'tan Arsen Lüpen serisinin 2. kitabı.
Serinin kitapları:
Kristal Tıpa
Oyun İğnenin Esrarı
Kontes Cagliostro
Saat Sekizi Çaldı

Maurice Leblanc'un Arsen Lüpen'i, bu kitapta bir şantajcıyla karşı karşıya gelir. Farkında olmadan olayın içine çekilen Arsen Lüpen, hem çalışanlarını hem de şanını kaybetmek tehlikesiyle de mücadele etmek zorundadır. Şantajcının da konusunda uzman olması ve kıvrak manevralarda bulunması Arsen Lüpen ile şantajcı arasındaki çatışmanın çok zevkli olmasını sağlıyor.

Kristal Tıpa'nın ne anlama geldiğini bulmak da Arsen Lüpen için ayrı bir zorluk teşkil eder. Talihi pek yaver gitmediği için hep bir adım geride kalır.

Bu kitapta çevirmen Saffet Günersel'in de bir önsözü bulanmaktadır. Bu önsözü de okumak ayrıca keyifliydi. Zira Saffet Günersel dedektif öyküleri derlemelerinden anlaşılacağı üzere bu türü çok sevmektedir. Bu önsözle de Sherlock Holmes - Arsen Lüpen çekişmesinde Arsen Lüpen tarafının ağır bastığı görülmektedir. Bu çekişme ve izleri yıllarca eskimeyecek ve hep gülümsetecek.

Bu kitapta ilk kitabın o ağır haraket durumu yok. Kitaba başladıktan sonra birden bire kendinizi olay örgüsünün içinde buluyorsunuz. Arsen Lüpen talihsizlikle mücadele ederken sonra ne olacak, bu işin içinden nasıl sıyrılacak diye merak etmemek elde değil!

Bu kitabın benim için ayrıca tuhaflığı piyasa çok zor bulunması. Bu kitabı ararken internette bir çok adını bilmediğim siteye gittim. Güvenemediğim için o sitelerden uzak durdum. Sahaflarda bile bulamadım. Zira Nadir Kitap'ta tek bir nüsha var... Neyse ki kitabı, kendi kitapçımda buldum! Bu kitap, bulunması açısından ayrıca eğlenceli. Define avına gerçekten değiyor!

Bendeki kitap, Güncel Yayıncılık'tan Saffet Günersel çevirisiyle Aralık 2003 tarihli baskısı.

Kitap:
Nadirkitap.com
İdefix.com
Kitapyurdu.com

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Copyright © Kitaplık
S.Y.