24 Mart 2014 Pazartesi

Son Uçuş


Nelson Demille ile tanıştığım kitap oldu. 1996'da TWA 800 Nivyork - Paris uçuşunu gerçekleştirmek üzere JFK havaalanından kalkan uçak bir süre sonra havada infilak eder. Bu gerçek olaydan esinlenerek Son Uçuş kitabını yazan Nelson Demille için dikkat çekici nokta ABD ordusundan emeklidir. Politika üzerine de eğitim almıştır.

Kitap içindeki Amerikan milliyetçiliğini rahatlıkla görmek mümkün. Bunun yanısıra Amerikalıların terör paranoyası ve Arap terörist algısını da rahatlıkla görmek mümkün.

Uçak kazasından  yıl sonra eski polis yeni sivil ajan(?) John Corey'nin eşi Kate Mayfield 1996'daki araştırmanın bir parçası olmuştur. Resmi açıklamalar uçağın yakıt tankının patlayarak düştüğü yönündedir. Ancak görgü tanıkları yakıt tankının teknik bir arıza sonucu patlamış olamayacağını, patlama öncesi uçağa doğru yükselen bir ışık ve duman gördüklerini söylemektedirler. Kate Mayfield araştırma esnasında kaza anının anbean kaydedildiği düşünülen bir video kasetten haberdar olur. Ancak bunu araştırmaya gücü yetmez. John Corey ile birlikte beşinci yıl anmalarında giderler ve dönüşte olayı John Corey'e anlatır. Corey de bu olayı araştırmaya başlar. Bu noktada kitabın ilk bölümü bu video kaseti çekenleri kapsamaktadır.

TWA 800 üzerine bir çok belgesel çekilmiş ve 2013 yapımı bir filmi de bulunuyor: http://www.imdb.com/title/tt3040528/

Kitapta kaza için iki grup insan var. Bir tanesi "füze yüzünden düştü" diyenler ve diğeri "bu bir kazaydı" diyenler var. John Corey ikisine de inanmadığını sadece gerçeğin peşinde olduğunu söylemektedir. Füze için de iki ihtimal sunuluyor. Arkadaş ateşi (ABD ordusu o bölge yakınlarında tatbikat yapıyordu) veya terör saldırısı. Diğer gruptakiler ise "füzenin kendisi veya arkada bıraktığı izler yoksa füze nasıl var" savını öne sürmektedirler. Füzenin kendisi yoksa bu füze kinetik bir füzedir, delip geçmiştir savıyla tartışma alevleniyor.

Güzel argümanların çarpışması ve John Corey'nin azmi eğlenceli bir roman ortaya sunuyor. Ancak bu kitaba bir kaynak kitabı gözüyle bakmak kesinlikle yanlış! Örneğin uçağın ses kayıtlarından kitapta hiç bahsedilmemektedir. Gerçek bir olaydan yola çıkılarak kurgulanmış bir polisiye macera kitabı o kadar. Ayrıca TWA 800'ün teknik bir arıza sonucu infilak etmesi defalarca kanıtlanmış bir gerçek.

Kitabın sonu da ayrıca tuhaf.

Nelson Demille, güzel bir polisiye-maceraya imza atmış. TWA 800 daha bir çok kitaba ve filme konu olmuştur da bilmiyoruzdur...

Bendeki kitap Altın Kitaplar'dan Suzan Cenani Alioğlu çevirisiyle Mart 2006 tarihli ilk baskısı.

Kitap:
Altın Kitaplar
İdefix.com
Kitapyurdu.com
Dr.com.tr


0 yorum:

Yorum Gönder

 
Copyright © Kitaplık
S.Y.