3 Ekim 2014 Cuma

Guguk Kuşu

J.K. Rowling'in Robert Galbraith müstear ismiyle yazdığı polisiye romanı. Olmuş mu? Hayır olmamış. Başladığım kitabı bitirme alışkanlığından dolayı okuya okuya ancak bu zamanda bitirebildim. Boş Koltuk çok daha derli topluyken bu bana çok dağınık geldi yahut ben çok dağınık okudum.

Cormoran Strike, bir bacağını kaybetmiş savaş gazisidir. Ülkesine döndükten sonra dedektiflikten para kazanmaya çalışır. Eski bir arkadaşının kardeşi, onun için gelir ve intihar ettiği iddia edilen kızkardeşinin öldürüldüğünü düşündüğünden araştırmasını ister ve olaylar gelişir.

Ara ara okuduğum için kişilerin kim olduğunu unuttuğum zamanlar çok oldu. Ancak daha baştan katilin kim olduğunu bilmek -tahminin ötesinde...- okumayı zorlaştırıyor. Kitabın sonunu tahmininizin doğru olup olmadığını teyit için okuyorsunuz. Öyle de oldu.

Bu kitabı müstear kişiye atfediyorum... Kitabın sonunda Cormoran Strike'ın maceralarının devam edeceği söyleniyor... Okuyacağımı sanmıyorum...

Her şey bir yana, engelli bir karakterin baş karakter olması gözümde çok önemlidir! Bu nüans göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir!

Bendeki kitap Pegasus Yayınları'ndan Zeynep Heyzen Ateş çevirisiyle Temmuz 2014 tarihli ilk baskısıdır.

Kitap:
Pegasus Yayınları
Kitapyurdu.com
İdefix.com
Dr.com.tr

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Copyright © Kitaplık
S.Y.