21 Eylül 2018 Cuma

Labirent Ölüm Emri

Labirent serisinin 4. kitabı. Yıllar önce 3. kitabı bitirmiştim. Son kitap olarak 3. kitapta bırakmıştım. Meğer James Dashner 4 yılda serisine iki kitap daha katarak 5 kitaplık bir seri tamamlamış.

Seri sırasıyla aşağıdaki gibidir.

Labirent Ölümcül Kaçış
Labirent Alev Deneyleri
Labirent Son İsyan
Labirent Ölüm Emri
Labirent Virüs Kodu


James Dashner bu kitapta Işıl'ın kaynağını ve Theresa'nın geçmişini bizlere sunmuş. Kitap çok derinlemesine gitmeyen, devamlı kavga dövüş şeklinde ilerliyor. Buradan da tabi ki kurtulacaklar diyerek kitabı bitirdim. Çok uzun bir giriş ve gelişmeye sahip bir kitap.

Sıkça işlenen bir konuya değinmiş James Dashner bu kitabında. Bu noktadan sonra keskin bir şekilde kitabın içeriğinden de bahsedilecektir. Kitabı okumamış olup da okuyacaklar için okuma zevkini kaçırabilir.

Güneş patlamalarından sonra doğal kaynaklar hızla tükenmektedir ve mevcut nüfusu besleyemeyecek duruma gelmektedir. Buna göre patlama sonrası kuralan bir komisyon insan nüfusunun azaltılması kararına varacaklardır. Bu karar doğrultusunda, çok hızlı bulaşan bir virüs salgını oluşturulacaktır. Bu virüs insanların beyinleri olduğu gibi kapatmaktadır. Ya da böyle bilinmektedir. İşte bu şekilde ışıl doğmuştur.

Azınlığın güvenliği için çoğunluktan vazgeçilebilir mi etik tartışmasına sadece değinmiş. Azınlığın güvenliği için çoğunluktan vazgeçilme kararı ve vazgeçilecek insanların kimler olacağı kararını veren kesime bu yetki kim tarafından verilmiştir? Yüzeysel olarak da bu konu da işleniyor.

Kitap önceki kitaplara göre biraz daha yüzeysel kalmış. İki günde bir delilerle veya başkalarıyla kavgaya tutuşan bu grup bir anda kendileri tuhaf bir görev edinirler. Durumu anlamak istemektedirler.

Kitabın olay örgüsü de kitabın ilk üç kitabına göre daha zayıf hissettirdi.Zaten hissettiğimiz ve bildiğimiz boşlukları doldurmak için bir ara kitap.

Kitap Pegasusu Yayınları'ndan Gizem Yeşildal çevirisine sahip.

Kitap:
Pegasus Yayınları
Idefix.com
Kitapyurdu.com

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Copyright © Kitaplık
S.Y.