19 Aralık 2014 Cuma

Labirent Son İsyan

James Dashner'ın Labirent serisinin son kitabı. (O zamanlar serinin son kitabıydı. Kitabı okumamdan dört sene sonra serinin beş kitap olduğunu görüp seriyi tamamladım. Belki de bir dört sene sonra seriye yeni kitaplar eklenir, kim bilir?-21-09-2018)

Serinin ilk kitabı: Labirent Ölümcül Kaçış
Serinin ikinci kitabı: Labirent Alev Deneyleri
Serinin dördüncü kitabı: Labirent Ölüm Emri
Serinin beşinci kitabı: Labirent Virüs Kodu

Thomas ve arkadaşları İSYAN'ın deneylerinden bıkmışlardır. Teresa'nın ihaneti Thomas'ı derinden yaralamıştır...

Thomas İSYAN oluşumunu ve deneyleri sonlandırmak ister...

Macera serisi olarak gayet iyi bir seri. Bilimkurgu olarak sınıflandırmak çok zor.

Bu noktadan sonra bir uyarı yapmam gerek. Zira serinin tamamını ele alacağım ve son kitabı okumamış olanlar için aşağıda kitabın içeriği bulunacak ve bu kitabın heyecanını kaçırabilir.

Son kitaba soruların cevaplarını göreceğimi umarak başladım ama kitap bambaşka bir yöne doğru gitti. İSYAN kimdir, nedir, necidir bir yana, baştan sonra mottolaşmış olan İSYAN iyidir'e karşı bir kitap olmuş. Kayranlılar yine hunharca bir koşturma içinde.

İSYAN gerçekten iyi midir? Deneyler nasıl sonuçlanacak...

Madalyonun iki yüzünü göstermeye çalışan Dashner'ın kurgusu bir kıymık gibi olmaya başladı. Thomas'ın İSYAN'da görevi neydi? Anladığımız kadarıyla Labirent'in hazırlanmasına yardım etmiş.

Peki yıllarca süren çalışmalar, beyinlere takılabilen aparatlar vs mevcutken, beyin davranış haritasını çıkartmak ne kadar zor olabilir? Teknolojik "Telepati" cihazı bile yapabilen bir firma davranış haritası mı çıkartamıyor? Çıkartılacak davranış haritasının Işıl'a ne gibi bir çözümü olacaktı...

İşte bunlar, kurgunun sallantıda olduğunu gösteren bulgulardan bir kaçı. Dünyadaki tüm devletlerin imkanları seferber ediliyor. Ancak bir virüs yanlışlıkla salınıyor. Ve devletler bu virüse karşı bir araya geliyor? Davranış haritası bazlı bir seri üzerine makro davranışlar pek de tutarlı olmamış gibi.

Her şey bir yana Thomas'ın geçmişi hatırlamak istememesi; devamlı geçmişten bahsedilen bir seride; kurgunun bir hiçin üzerine oturtulduğu izlenimi veriyor.

Geçmişten ipuçları sunuyor. Bu ipuçlarını ve rüyaları gerçek kabul edip geçmişi bunlarla örmek gerekiyor. Okuyucu da bunları temel alarak geçmiş kurgusunu kendi oluşturuyor. Geçmişin bulanıklığı üzerine oturtulmuş "kim" arayışından ziyade, harekete yüklenilmiş bir seri.

Bendeki kitap Pegasus Yayınları'ndan Gizem Yeşildal çevirisiyle ekim 2014 tarihli ikinci baskısı.

Kitap:
Pegasus Yayınları
Kitapyurdu.com
İdefix.com
Babil.com
Dr.com.tr
Pandora.com.tr

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Copyright © Kitaplık
S.Y.