25 Aralık 2011 Pazar

Aklından Bir Sayı Tut

John Verdon eseri. Tess Gerritsen;
"Çok, çok uzun zamandır okuduğum en iyi romanlardan biri. Aklınızı başınızdan alacak... John Verdon öyle ışıl ışıl ve incelikli yazıyor ki kıskanmadan edemedim."
demiş kitap için. Bu beni okumaya biraz daha teşvik etmişti. Ancak okudukça polisiye/gerilim sever okuyuculardan kaçmayacak bariz bir nokta gördüm. Elbette ki bu olayın çözümü olduğu için bunun ne olduğunu açıklamayacağım. John Verdon'ın bunu bilerek mi yaptığını yoksa farkında olmadan mı yaptığını anlamadım. O noktaya kadar kurgusu o kadar güzelken o olayla karşılaştığımda, bilerek yaptığı bir şaşırtmaca olduğunu düşünmüştüm.Zamanınızı çarçur etmeyen, istenileni de yeteri kadar veremeyen bir eser. Eğlendiriyor, keyifli, boğmadan akan bir kitap. Olay örgüsü içine çekti. Kitabın arka kapağından aktarıyorum:
"Mark Mellery, posta kutusuna bırakılmış imzasız bir mektup alır. Mektupta şöye yazmaktadır: 'Aklından bir sayı tut - 1 ile 1000 arasında herhangi bir sayı.' Mellery öylesine 658 sayısını tutar. Not şöyle devam etmektedir: 'Sırlarını nasıl bildiğimi göreceksin. Küçük zarfı aç.

Aldıklarını geri vereceksin
Vermiş olduklarını aldığın zaman.
Biliyorum ne düşündüğünü,
Ne zaman uyuduğıunu,
Nereye gittiğini,
Nereye gideceğini.
Seninle bir randevumuz var,
Bay 658"
Kitabın hikayesini kısaca şöyle. Mark Mellery mektubu aldıktan sonra eski arkadaşı emekli Dedektif Gurney'den yardım ister. Dedektif Gurney kendini olayların içine çekilmiş bulur. Bu olay aynı zamanda Dedekti Gurney için bir iç yolculuk olur.

Koridor Yayıncılık'ta Cemile Özyakan çevirisiyle basılmış.

Kitap:

Koridor Yayıncılık
KitapYurdu.Com
>

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Copyright © Kitaplık
S.Y.