28 Aralık 2011 Çarşamba

Sherlock Holmes Dans Eden Adamlar

Sherlock Holmes için ne söylenebilir ki?! Sir Arthur Conan Doyle Watson üzerinden anlattığı bu kişinin olayları çözmesine, teatral havasına hayran kalmamak elde değil! Bu dönemlerde ikinci sinema uyarlaması da vizyondayken insanların bir kere daha farkettiği gibi, sinema uyarlamaları eğlenceli, görselliği bolca artı katıyor ancak kitabının yerini tutamıyor.

Sherlock Holmes bu kitapta dört dört ayrı olayla ilgileniyor ve onları kendi yöntemleriyle çözüyor. Havaların da şu sıralar soğumasıyla keyifle okunabilecek, elden bırakılamayacak bir eser!

"Reigate Bulmacası
Nordwoodlu İnşaatçı
Dans Eden Adamlar
Bisikletteki Adam"
Reigate Bulmacası'nda dedekifimiz kendini toparlamak amacıyla şehirdışında bir arkadaşı ziyarete gider. Orada karşılaştığı ilginç bir hırsızlık ve ardında da gelen cinayetle Sherlock Holmes ve dostu Dr. Watson kendilerini olayların içinde bulurlar.

Sherlock Holmes, Baker Sokağı'ndaki evinde beklenmedik bir misafiri ağırlamak zorunda kalır. Ziyaretçi bir avukattır ve cinayet zanlısıdır. Polisler peşindedir ve Sherlock Holmes'ten, kendisinin masum olduğunu ispatlamasını ister.

Eşini çok seven bir kocanın Sherlock Holmes'ten yardım istemesiyle olaylar başlar. Çift bir sabah uyandıklarında duvarlarında çizilmiş şekiller görürler ve kadının davranışları değişir, korkar. Durum Sherlock Holmes'e ulaşır ve şekillerin anlamını çözmesini ister.

Bisikletteki Adam, bir kadın üzerine kurulan komployu içermektedir. Kadın yeni işe başladığı eve gelen bir misafir tarafından taciz edilir ve sonrasında takip edildiğini farkeder. Sherlock Holmes'ten yardım ister.

Sir Arthur Conan Doyle'un inanılmaz anlatımıyla ve cümlelerindeki kıvraklığıyla mükemmel bir eser, Martı Yayınları'nda 2010 baskısı.Kitapta bu yayınevinden beklemediğim baskı hatalarıyla karşılaştım. Buna rağmen Sherlock Holmes olanları unutturuyor ve kendine hayran bırakıyor.

Okuduğum kitabın kapak resmini buraya ekledim ancak bağlantılarını bulamadım ancak aşağıda 2008 baskısı linkleri var:

KitapYurdu.Com

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Copyright © Kitaplık
S.Y.