19 Haziran 2013 Çarşamba

Dava

Franz Kafka'nın tamamlanmamış eseeri. Arkadaşı Max Brond'un derlemesidir. Tamamlanmamış bölümler de kitabın içindedir. Tamamlanmamış bölümleri ayrıca sevdim. Kafka'nın içinde hala umudun olduğu zamanlarda yazdığı bir eser.

Josef K. bir sabah uyandığınında yatağına kahvaltısını beklerken içeriye kendini "gözcü memuru" olarak tanıtanlar girer ve Josef K.'ye tutuklu olduğunu bildirir. Böylece Josef K.'nin hayatı değişir ve suçunun ne olduğunu dahi bilmediği bir suçlamayla davalık olur. İşin tuhaf yanı, Josef K.'nin davası çoktan dilden dile dolaşmıştır. Josef K. bu olaydan sonra tanıştığı herkesin onu çoktan tanıyıp adını duyduğu gerçeğiyle de yüzyüzedir.

" 'Sen Josef K.'sin,' dedi rahip ve kolunu belli belirsiz yukarı kaldırdı.
'Evet,' dedi K. Eskiden nasıl da gururla söylediğini düşünüyordu.
Oysa bir süredir, telaffuz etmek bile zor geliyordu ona; üstelik şimdi ilk kez karşılaştığı insanlar bile adını biliyordu. Tanıştırıldıktan sonra tanınmak ne güzel bir şeydi! (sayfa 187 - 188) "
K. içinde bulunduğu durumun ciddiyetine karşılık elleri kolları bağlıdır ve bugüne kadar mahkemede aklanan kimse olmamıştır. Oysa Josef K. daha suçunu bile bilmemektedir.

Franz Kafka üzerine yağan küllerin griyliği niteliğinde bir eser daha ortaya koymuş! İlk celse ardından orada görevli bir kadınla aralarında geçen konuşma:

" 'Siz burada önemli düzeltmeler yapmaya mı çalışıyorsunuz?'diye sordu kadın. Hem kendisi hem de K. için tehlikeli olabilecek bir şeyler söylüyormuş gibi dikkatli bir hali vardı. 'Başlangıçta burada bulunmadığım, sonunda da öğrenci tarafından yere yatırıldığım için yalnız bir bölümünü dinlemiş olsam da çok hoşuma giden konuşmanızdan çıkardım bu sonucu...' Bir süre sonra, K.'nin elini tutarak, 'Burası çok iğrenç bir yer!' dedi. 'Bazı şeyleri düzeltebileceğinize inanıyor musunuz?' "
Acaba K. gerçekten bir şeyleri değiştirmeye inanıyor muydu?

Bendeki eser Varlık Yayınları'ndan 2012 tarihli Funda Reşit çevirisiyle sekizinci baskısıdır.


Varlık Yayınları Resmi Sitesi
Kitapyurdu.com
İdefix.com

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Copyright © Kitaplık
S.Y.