10 Haziran 2013 Pazartesi

Beyaz Tehlike


Tom Clancy'nin eseri. Amerikan filmlerinden bildiğimiz dillere pelesenk olan "kahrolasıca federaller" tadında bir macera kitabı.

Amerika'ya uyuşturucu girişi artmıştır. Seçimlerin de yaklaşmasıyla Amerikan başkanı bu işe bir çözüm ister ve kurmayları çok gizli bir uluslararası operasyon başlatır. Amaç bilgi toplamaktır. Bir CIA ajanı Kolombiya'ya giriş yapar. Ülkede zaten var olan uçak pilotu ajanla beraber bilgi toplanır. Eski Küba askeri olan ve kartele çalışan kişi olan biteni fark eder ve bunu kartele bildirir. Bilgi arasında Büro başkanının da Kolombiya'ya gelip bakanla görüşeceğidir. Baskınla birlikte Büro başkanı öldürülür. Bu noktadan sonra işler değişir ve ülkeye sızmış olan kartelin uyuşturucu üretim tesislerini izleyen Amerikan askerleri de buralara müdahalede bulunurlar. İşin rengi değişmiştir.

Amerikan filmi tadında çok kollu çok karakterli bir roman. her kütüphanede olması gereken bir kitap diyemeyeceğim. Vakit geçirmek için güzel, hareketi yüksek bir eser. İşin aslı Tom Clancy efsanesini duymuş biri olarak beklediğimden farklı çıktı. Kötü değil, farklı. Ancak ajanı, askeri, siyaseti iç içe olan bir kitap.

Bendeki kitap Altın Kitaplar'dan Gönül Suveren çevirisiyle 1990 yılı baskılıdır.

Gezi Parkı Kütüphanesine buradan selam! :)

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Copyright © Kitaplık
S.Y.