28 Haziran 2013 Cuma

Silmarillion


J.R.R. Tolkien'in oğlu tarafından babasının notlarından derlenerek baskıya hazırlanmış, Ortadünya'nın yaratılışı.  Eru Ilúvatar'ın Ortadünya'yı yaratışından başlayan macerada Tolkien'in hayal dünyası içinde kaybolacaksınız. O kadar çok isim o kadar çok olay var ki J.R.R Tolkien'in bunu baskıya hazırlayamamasına şaşmamak gerek. Okurken bir zaman sonra karakter takibini yitiriyorsunuz. O yüzden karakter takibinden ziyade olay takibine başladım.

Önsözde Tolkien'in uzun bir mektubu var ki tüm Ortadünya'nın özeti şeklinde. Öykünün belkemiğini anlatıyor. İşin açıkcası rahatça anlayabildiğim ve takibinde zorlanmadığım kısım orası oldu. Ortadünya ayrıca bir uğraş alanı olmasının sebebi de bu olaylar ve karakterler örgüsünün bolluğu. Tolkien'in Ortadünya'sı her şeyin olmasının yanı sıra ucunun da açıklığı ve geliştirilebilirliği daha da ilgi uyandırıcı durumdadır. Tolkien'in sanatı ve hayal gücü bize üzerine geliştirilmesi için binlerce yeni fikir sunmuştur. İşin tuhaf yanı Tolkien, mektubunda yazılarını vahiy gelmişçesine yazdığını belirtmiştir. Bu kadar büyük bir dünyayı yazmak için çok düşünmek gerekliliği malumdur.

Bu kadar çok öyküyü içinde barındıran eserde temel öykü Ortadünya'nın başlangıcı nedir ve neler Elfler, İnsanlar, Orklar, Cüceler ve diğer yaratıklar neden vardır gibi Ortadünya'nın ilk zamanlarını anlatan bir eser. Meraklısına bir kitap olarak değerlendirmek yanlış olmaz.

Ortadünya yarıtılır. Morgoth, İnsan varlığını kabullenemez. Kötücül bir yapıya bürünmeye başlar. Elflerin görevi ise insanlar için daha güzel bir dünya oluşturmak. Silmaril, üç adet taşın adıdır. Bu taşlar Ağaç ışığından Feanor tarafından üretilmiştir. Morgoth bunları ele geçirmiştir ve kadim dünyann sert olayları başları başlamıştır. Silmariller daha sonra yine karşımıza çıkacaklardır ki bu önsözdeki mektupta da belirtilmiştir.

Bendeki eser İthaki Yayınları'ndan Berna Akkıyal çevirisiyle Ağustos 2011 tarihli 3. baskısıdır.
İthaki Yayınları Sitesi
Kitapyurdu.com
İdefix.com


0 yorum:

Yorum Gönder

 
Copyright © Kitaplık
S.Y.