9 Ekim 2013 Çarşamba

Limasol


Yishai Sarid eseri. Tanıdığımız topraklarda, uzaktan gördüğümüz bir hikayenin içine giriyor! Bölgeyi anlamak adına bambaşka bir eser! Bir polisiye! Adını bilmediğimiz bir İsrail casusunun başından geçenleri okuyoruz! İsrail'de kanlı bir eylem hazırlığı içinde olan bir örgütün elebaşına ulaşmak casusumuz aracılığıyla olacak! Ancak işin içine girdikçe casusun kafası karışacaktır. 3 farklı hayatı tek zihinde yaşayan bir adam! Yaşadığı coğrafya gibi zihni kaynayan bir adam... Polisiye roman temelinde coğrafyaya, olan bitene bir bakış!

Bölgeyi anlamak adına mutlaka okunması gereken eserlerden biri. Zira bölgeye yakın olmamıza rağmen aslında ne kadar uzak kaldığımızı ve ne kadar iyi bildiğimizi sorgulatan bir eser. İsrail Filistin çatışmalarının sonuçlarında zarar gören hayatlar!
"Bir anda Hani'nin davetin odak noktası haline geldiğini fark ettim. Onun kadar özgün bir Arap'la karşılaşmak -üstelik Gazze'den gelen bir Arap'la- hepsini çok heyecanlandırmıştı, sanki bir uzaylıyı ağırlıyormuş gibi çoşmuşlardı." (sayfa 126)
" 'O bir katil. Gözlerinden okudum. Onu orada, takside öldürmeliydim.'
'Hepiniz katilsiniz,' diye karşılık verdi Dafna." (sayfa 190)
Bölgenin sosyal yapısını anlamak adına bir eser. Eseri okurken tarafsız gözle bakmakta fayda var. Bunun dışında sosyal yapıyı derinlemesine ele alan bir kitap değil. Ancak bazı noktalara da değindiği aşikar! Dikkat çeken unsur ise, casusun, çalıştığı teşkilatın uygulamalarının okuyucuya aktarışıdır.

Bendeki kitap Koton Kitap'tan Esra Özdoğan çevirisiyle mart 2012 tarihli ilk baskısı.

Koton Kitap
Kitapyurdu.com
İdefix.com

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Copyright © Kitaplık
S.Y.