21 Mayıs 2011 Cumartesi

Eşref Saat

Şevket Rado'nun kaleminden çıkan mükemmel bir eser.Önsözünde üstat, şu şekilde belirtiyor:
Senelerdir İstanbul Radyosunda sadece hayatı sevmeyi, çalışmayı, daha iyiyi aramayı, iyiliğe ve doğruluğa kıymet vermeyi telkin ederek vatandaşlarıma faydalı olmak maksadıyla hazırladığım konuşmalardan bir kısmını şimdi bir araya toplarken bu küçük kitabın terbiyeye hizmet edeceğine inanıyorum.
Yemeklere lezzeti veren de o terbiye değil mi ki? İnsana lezzet veren de o terbiye... İşte o terbiyeye çok şey katıyor. Koltukta oturan bir dedeyi, dizinin dibine oturup dinlermişçesine okunuyor kitap. Anılarıyla birlikte biz de gidiyoruz zaman zaman yaşadıklarının yanına. Bazen de o anılarıyla kendimizi karşılaştırıyoruz.

Eşref Saat neymiş onu öğreniyoruz önce büyüğümüzden. Dinlemek için eşref saatimiz geliyor başlıyoruz hayat yolculuğuna... Dostluktan düşmanlığa, çocukluktan ihtiyarlığa...

Üstadın kalemi kuvvetli malumunuz, hiç sıkmıyor, boğmuyor. Dedim ya!O anltıyor, biz dinliyoruz. Eşref saatimiz ne zaman uygun olursa... Okudukça iç ferahlatıyor, "hayatı pembe bir gözlük arkasından seyrettiriyor"*. Nikbin üstadımız...Kendi terbiyeme çok şey katmıştır.

Öyle bir üslup ki kullandığı üslup, insanın beşeriliğini olduğu gibi içine alıyor, her fikre katılma zorunluluğu olmadığını da kibarca bize hissettiriyor.

Benim en çok hoşuma giden noktalardan birisi de şudur: Konu içinde o kadar güzel, o kadar yerinde anılar, minik öyküler, anektotlar aktarıyor ki onlar zihne yerleşiyor. Yol gösterici tabela gibi oluyor.

Kitap üzerine çok konuşabilirim. Ancak çok fazla sizi tutup Şevket Rado'nun sohbetinden mahrum bırakamam.
Kitap:
KitapYurdu.Com


Bendeki baskı Elips Kitap'tan.Okunuşu kolay. Kağıdı göz yormuyor Harfleri de iri. Zira kitap MEB'in ilköğretimler için 100 temel eserinden birisi.

Şevket Rado'yu saygıyla anıyorum.

*s. 130.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Copyright © Kitaplık
S.Y.