22 Mayıs 2011 Pazar

Harry Potter ve Sırlar Odası

Harry Potter serisinin ikinci kitabıdır. Sevin Okyay'ın çevirisiyle Harry Potter dünyasına biraz daha girmiş buluyoruz. J.K. Rowling bu kitapla bize bir büyücü evini de sunuyor. Bu fantastik dünyaya girdikçe etrafımız daha da sarılıyor. Peron Dokuz Üç Çeyrek'ten geçemeyen Harry ve Ron'un Uçan Araba'yı alıp Hogwarst'a doğru yola çıkmaları Hogwarst macerasına çarpıcı hatta biraz da abartılı bir giriş yapıyor ki Rowling tam olarak da göstermek istediğini gösteriyor. Bunu da Profesör Snape'in ağzından dinliyoruz:
Tren, meşhur Harry Potter ve sadık yardakçısı Weasyle için yeterince iyi değil. Gelişinizle bir patırtı koparmak istedik, öyle mi, beyler?
Olayların gelişimi kişileri çok başka noktalara getiriyor. Bunu bu seride o kadar güzel bir şekilde görüyoruz ki... İnsanlar bu seride o kadar ama o kadar güzel bir şekilde işlenmiştir ki, gerçek hayatta göremeyeceğiniz hiçbir insan bu kitapta yer almaz. İşe insanların kişiliği tarafından bakıyorum.

Sırlar Odası'nda bir yeni kişi ile tanışıyoruz. ünlü budalası Gilderoy Lochart... İşgüzarların şahı bile denebilir.

Harry Privet Drive'da esir gibi yaşamına devam etmektedir. Arkadaşlarından, Hogwarts'tan haber alamamaktadır. Buna içerlenen Harry her şeye öfke duymaya başladığı bir anda, biz ve Harry Dobby ile tanışıyoruz. Harry'yi Hogwarts'a gitmeme konusunda uyarıyor. Ancak Harry buna aldırış edeceğe benzemiyor. Mektuplara mı ne oldu? Okuyunca anlaşılıyor.

Harry'nin arkadaşları da Harry'den haber alamadıkları için Harry'yi görmeye gelirler. Ancak geldikleri araç bir Ford Anglia'dır ve uçmaktadır! Harry Weasley'ler ile onların yaşadıkları ve Kovuk'a gider.Burada Harry ile birlikte bir büyücü ailesinin yaşamını öğrenmeye başlıyoruz. Aynı zamanda da Hogwarts'ın açılma tarihi de yaklaşmaktadır. Okul alışverisi için Diagon Yolu'na giderler. Burada bir kitapçıda eski ölümyiyen Malfoylarla karşılaşırlar...

Peron Dokuz Üç Çeyrek'ten geçmeye yetişemeyen Harry ve Ron uçan arabayla Hogwarts'a giderler ki başlarına geleceklerden habersizdirler.

Şamarcı Söğüt'le tanışıyoruz bu esnada.Okulun hareketli, agresif ağacıdır Şamarcı Söğüt...

Bu kitapta ilerisi için çok sağlam temeller atılmıştır. Zira daha sonraları okuğumuz çoğu şeyle ilk karşılaşmamız burada olmaktadır.

Duvarın içinden gelen sesler Harry, Ron ve Hermoine'yi Sırlar Odasına kadar götürmektedir. Dumbledore'un Zümrüdüanka'sının da gücünü bu kitapta görüyoruz.

Kitabın arkada kapağındaki yazıyı sizle paylaşmamazlık edemem:

Dursley'ler o yaz öylesine çekilmez olmuşlardır ki Harry bir an önce okulu Hogwarts'a geri dönmek için can atmaktadır. Eşyalarını toplarken ortaya çıkan ev cini Dobby ise onu uyarır: Hogwarts'a dönerse, bir felaket olacaktır. Olur da: Sırlar Odası'nın açılmasıyla ortaya çıkan karanlık bir güç Hogwarts'takileri taşa çevirmeye başlar. Harry, hayatını tehlikeye atarak, Oda'nın elli yıllık ölümcül gizemini çözmeye çalışır ve gerçekten de başına gelmedik felaket kalmaz.
Harry Potter'ın okuldaki ikinci yılını anlatan Harry Potter ve Sırlar Odası'nda J. K Rowling bildik öğrenci sorunlarını -kıskançıklar, rekabetler, çekingenlikler- yer yer ürkütücü yer yer komik düşsel öğelerle ustaca iç içe geçiriyor. Dizinin ilk kitabı Harry Potter ve Felsefe Taşı kadar sürükleyici olan bu ikinci kitabı heyecandan soluğunuzu tutarak okuyacaksınız.
Sürükleyiciliği ve heyacanı gerçekten de doğru. Kitabı bırakmakta zorlanıyordum. Serinin her kitabı başlı başına bu şekilde!

Bu kitabın sinema uyarlaması da yine HP severlerini memnun edemedi. Hikayenin eksiltilmesi, kitapta heyecanla okuduğumuz sahnelerin yansıtılmaması gibi nedenlerle bu memnuniyetsizlik oluştu.Süre yüzünden bu memnuniyetsizliğin oluştuğunda hemfikiriz.
Filmin IMDB linki: http://www.imdb.com/title/tt0295297/

Kitap:
YKY Çevrimiçi Alışveriş
KitapYurdu.Com 


Serinin tüm kitapları sırasıyla:
Harry Potter ve Felsefe Taşı
Harry Potter ve Sırlar Odası
Harry Potter ve Azkaban Tutsağı
Harry Potter ve Ateş Kadehi
Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı
Harry Potter ve Melez Prens
Harry Potter ve Ölüm Yadigarları 


Harry Potter son sürat devam ediyor!

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Copyright © Kitaplık
S.Y.