25 Mayıs 2011 Çarşamba

Ozan Beedle'ın Hikayeleri

J. K. Rowling'in kitabıdır.Harry Potter ve Ölüm Yadigarları'nda karşımıza çıkan Ozan Beedle, büyücülük dünyasının masalcısıdır. Anlattığı masalların gerçeklere dayandığı rivayet olunur, büyücülük dünyasında.

Masallara başlamadan önce Rowling bize bir giriş kısmı hazırlamış. Burada kitap hakkında bir kaç söylüyor. Muggle masallarıyla büyücü masallarını karşılaştırıyor. Giriş kısmında Ozan Beedle'ın Hikayeleri'nin yeni çevirisini yapanın Hermione Granger olduğunu söylüyor. Ayrıca Müdire McGonagall, Dumbledore'un bu hikayeler hakkında tuttuğu notları da açarak Hermione Granger tarafından kitaba eklendiğini anlatıyor.Burada Dumbledor'un notları için şunu söyleyebilirim; notlar ondan bize, ölümden sonra ulaşan son kelimeleridir.

Kitap, Diagon Yolu'nda Flourish and Blotts'ta satılan bir kitapmış havasında. Onu gerçek dünyamıza bağlayan iki şey var. Birincisi, J.K. Rowling'in Muggle'lar için -yani biz okuyucular için (Harry Potter serisinde Muggle, büyü yapamayan, sihirsel gücü olmayan anlamındadır.)- düştüğü dipnotları. İkincisi ise kitabın sonunda ek bölüm olarak yazılı ve  kitabın tüm gelirinin bağışlandığı Children's High Level Group adına CHLG Eşbaşkanı Avrupa Parlamentosu Üyesi Winterbourne Baronesi Nicholson'un teşekkür  notu.

CHLG ne olduğu ile ilgili bahsi geçen teşekkür notunda açıklama var. Ben sadece bir bölümünü size aktaracağım:
"Kurumlara yerleştirilmiş ve yalnız bırakılmış çocukların yaşamlarını değiştirmek ve gelecekteki hiçbr neslin bu şekilde acı çekmemesi sağlamaya çalışmak için, J. K. Rowling ve ben 2005 yılında Childeren's High Level Group hayır kurumunu kurduk. Bu terk edilmiş çocukların bir sesleri olsun, öykülerini duyularabilsinler istedik."
Bu aktarımdan sonra Harry Potter dünyasına ve Ozan Beedle'a dönelim.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları kitabında bolca bahsi geçen Üç Kardeşin Hikayesi masalı, kitaptaki son masal ve Ölüm'den kalanlar üzerine aldığı notlar şaşırtıcı! Notlarda bir itiraf bekliyordum. Dumbledore o sevecen üslubuyla konunun sadece bir efsaneden ibaret olduğunu anlatıyor.

Kitaptaki masalları sırasıyla buraya aktarmak istiyorum:

  1. Büyücü ve Zıplayan Kazan
  2. İyi Kader Çeşmesi
  3. Sihirbazın Kıllı Kalbi
  4. Babbitty Rabbitty ve Kıkırdayan Kütüğü
  5. Üç Kardeşin Hikayesi
Birbirinden güzel bu küçük masallar J. K. Rowling'ten bize birer armağan niteliğinde. Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu'nun alıştığımız, o güzel çevirileriyle daha da eğlenceli bir kitap haline dönmüş. Ayrıca kitap J. K. Rowling'in kendi çizimleriyle de bezenmiş durumda.

Büyücü ve Zıplayan Kazan'da iyi yürekli ve Muggle'lara da sihriyle şifa veren bir babanın ölümü ve kötücül oğluna bıraktığı eski püskü kazanın masalını okuyoruz.

İyi Kader Çeşmesi'nde sihirli küçük bir bulmacayla sınan üç cadı ve bir muggle şövalyenin masalını, mutlu sonunu okuyoruz.

Sihirbazın Kıllı Kalbi, aşktan korkan bir sihirbazın kötücül büyülerle kalbini çıkartmasını ve sonuçlarını anlatıyor.

Babbitty Rabbitty ve Kıkırdayan Kütüğü'nde budala bir kral ve onun başına gelenleri okuyoruz.

Üç Kardeşin Hikayesi artık malumunuz.

Yapı Kredi Yayınları'ndan 2009 yılında çıktı.

"Hem güzel, hem korkunç bir şeydir gerçek, çok özen ister."


Kitap:
YKY Çevrimiçi Alışveriş
KitapYurdu.Com

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Copyright © Kitaplık
S.Y.