31 Mayıs 2011 Salı

Sinekli Bakkal

Çocukluk yıllarımda adını duyduğum, gerçekten sinekleri olan bir bakkalın etrafında ilerleyen bir roman zannediyordum. Öyle olmadığını öğrendim tabi.Ancak insan çocukluğundaki anılarını kolay kolay unutamıyor.

Sinekli Bakkal mahallesine yavaş yavaş adım atıyoruz.Sinekli Bakkal bir Osmanlı mahallesi ve çok renkli bir mahalle. İmam'ın ailesiyle Sinekli Bakkal'ı adımlamaya başlıyoruz. Sonra Sinekli Bakkal Bakkaliyesi'yle tanışıyoruz. Halide Edip mahalleyi genel olarak bu iki aile üzerinden anlatıyor. Tevfik'le imamın kızı Emine'nin evlenmesiyle işler dallı budaklı olmaya başlıyor. Rabia doğuyor ve Tevfik'le Emine ayrılıyor. Olaylar gelişiyor.

Halide Edip eserinde Osmanlı kişilerini bizlere anlatıyor. Cemiyetinden bakkaliyesine kadar, müslümanında gayrimüslimine kadar...Aksakallı deden yobaz imama kadar herkes var. Kitap sıkmıyor. Dili de gayet rahat bir dil. Tabi artık kullanmadığımız, kullanmayı akıl edemediğimiz bazı bağlaçları, kelimeleri görmemek de olmaz. Kitapta bazı sahnelerde felsefi düşünce tartışmaları da var. Meşrutiyetçilere de değinilmiş. Meşrutiyetçiler olur da onlara karşı olanlar olmaz olur mu? Dediğim gibi, Sinekli Bakkal çok renkli bir mahalle. Osmanlı'da sokak yaşama bakış için bu eser birebir!

Roman iç içe geçmiş, mahallenin güldüren adamı Tevfik'in talihi ya da talihsizliği sonucu başına gelen olaylarla da beslenmiş. Bu olayların mahalledeki yankıları da ayrıca güzel.

Eserin sinemaya ve tv dizilerine uyarlanışı malumunuzdur.
Bendeki kitap Can Yayınları'nın 2007 baskısı. Selim İleri'nin sonsözü de kitaba dahil.

Selim İleri sonsözünde eser için şunları belirtmiştir ki arka kapağa da bu yansıtılmıştır:
Defalarca basılmış, kuşaklardan kuşaklara ulaşabilmiş Sinekli Bakkal, II. Abdulhamit dönemini bir geçmiş zaman dekoru önünde yansıtarak, eskiden yeniye devralınması gereken kültür, sanat ve töre değerleri üzerinde durur. Bir anlamda, yazar ve eseri, tarihi sürelilik arayışı içindedirler.
 Bu cümleler hoşuma gitmişti. İçinde olanlar için güzel bir tespittir bu.

Kitap:
Can Yayınları Çevrimiçi Alışveriş
KitapYurdu.Com

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Copyright © Kitaplık
S.Y.